برزگر سبک زندگی شنبه 16 بهمن 1395 - 18:23 کد خبر: 3162

چگونه خشم خود را کنترل کنیم؟

رو راست باشیم: همه ما عصبانی می شویم. هر چقدر هم تمرین تمرکز حواس داشته باشیم و سعی کنیم مهربان باشیم باز هم نمی توانیم خود را در مقابل عصبانیت ها و دیوانگی های گاه و بی گاه ایمن کنیم. پس چطور با این مشکل کنار بیاییم؟ مهمترین چیزی که باید به خاطر بسپاریم این است که هر از گاهی عصبانی شدن باعث نمی شود تبدیل به آدم بدی شویم. احساسی که می کنیم و کارهایی که دیگران انجام می دهند همیشه با ما نیست، اما اینکه تصمیم بگیریم با این احساسات چه کنیم و اینکه چه جایگاهی در این دنیا داشته باشیم همگی تحت نیروی خودمان هستند. پس بیایید دقیق تر نگاه کنیم و ببینیم چگونه می توان به صورت کلی، هوشمندانه و بدون قضاوت با خشم کنار آمد. موضوع متوقف کردن خشم و راه های خشمگین شدن نیست، بلکه باید یاد بگیریم هنگام خشم چگونه با خود و دیگران رفتار کنیم چون گذر از خشم درسی است بسیار مهم که همه باید آن را یاد بگیریم.

رو راست باشیم: همه ما عصبانی می شویم. هر چقدر هم تمرین تمرکز حواس داشته باشیم و سعی کنیم مهربان باشیم باز هم نمی توانیم خود را در مقابل عصبانیت ها و دیوانگی های گاه و بی گاه ایمن کنیم.

پس چطور با این مشکل کنار بیاییم؟ مهمترین چیزی که باید به خاطر بسپاریم این است که هر از گاهی عصبانی شدن باعث نمی شود تبدیل به آدم بدی شویم. احساسی که می کنیم و کارهایی که دیگران انجام می دهند همیشه با ما نیست، اما اینکه تصمیم بگیریم با این احساسات چه کنیم و اینکه چه جایگاهی در این دنیا داشته باشیم همگی تحت نیروی خودمان هستند.

پس بیایید دقیق تر نگاه کنیم و ببینیم چگونه می توان به صورت کلی، هوشمندانه و بدون قضاوت با خشم کنار آمد. موضوع متوقف کردن خشم و راه های خشمگین شدن نیست، بلکه باید یاد بگیریم هنگام خشم چگونه با خود و دیگران رفتار کنیم چون گذر از خشم درسی است بسیار مهم که همه باید آن را یاد بگیریم.

۱- به خاطر خودتان و به خاطر دیگران آن را نادیده نگیرید

اولین درسی که از خشم باید بیاموزید این است که خشمگین بودن خود را قبول کنید. نفس بکشید و به خود کمی فضا برای احساس کردن بدهید. اجازه ندهید پایین برود و آنجا جاخشک کند این باعث می شود به مرور فشار درونتان افزایش پیدا کند و ناگهان بووووم منفجر شود مخصوصا اینکه امکان دارد خشمتان را روی فردی بی گناه خالی کنید.

۲- نام ببریدش

به دو دلیل تمرین نام بردن خشم خود عالی است، اول اینکه کمک می کند احساسات خود را در سطحی عمیق تر درک کنید و دوم اینکه شما را از آنها جدا می کند. وقتی می گویید ” من خشمگین شدم چون … ” به جای اینکه خودتان حسشان کنید تبدیل به مشاهده کننده و گیرنده احساسات می شوید. این به نظر تغییری کوچک می آید اما توانمندتان می سازد تصمیم بگیرید چه کاری با خشمتان بکنید به جای اینکه اجازه دهید این خشم شما را از پا درآورد.

۳- به خاطر بسپارید بیشتر خشم ها ریشه در سوء تفاهم دارد

این درس بسیار مهمی است، تحقیقات نشان داده افراد خشمگین بیشتر ممکن است در تعبیر موقعیت های اجتماعی  و درک نیت واقعی دیگران دچار مشکل شوند. بنابراین کمی مکث کنید ، مطمئن شوید مستقیم به سراغ نتیجه گیری نمی روید.

۴- از این کلمات بپرهیزید

وقتی از کلماتی مانند ” همیشه ” یا ” هرگز ” استفاده می کنید حجم احساسات خود را بیش از حد بزرگ می کنید. با فشار گذشته، حال و آینده خشم خود را توجیه می کنید ، بیشتر وقت ها بی دلیل. گفتن چیزهایی مانند من همیشه می بازم یا اینکه تو هرگز خوبی در حقم نکردی شما را از موقعیت فعلی خارج می کند و این اصلا سازنده نیست.

۵- اگر وارد بحث و جدل شدید قانع کننده باشید نه پرخاشگر

اگر روی چیزی خیلی حساس هستید، پرخاشگری شما را به هیچ جایی نمی رساند. به جای خشم سعی کنید قانع کننده باشید و دلایل خود را به همان وضوحی که برای خودتان است به دیگران نیز بگویید. همچنین به خاطر داشته باشید ریشه بیشتر مناقشات سوء تفاهم است بنابراین سعی کنید طوری خود را بیان کنید که باعث شود دیگران بخواهند حرفتان را گوش بدهند.

۶- احساسات خود را فعال کنید تا ذهنتان آرام شود

رایحه هایی مانند عطر اسطوخودوس می توانند استرس، اضطراب و افسردگی را کاهش دهند و کمک کنند خلق و خو دوباره تنظیم شود. گاهی تنها یک بوی شیرین می تواند دیدگاهتان را تغییر دهد و کاری کند به همه چیز مثبت تر نگاه کنید. برای آرامش گرفتن دمنوش های گیاهی و روغن های طبیعی را امتحان کنید.

۷- خود را بدون هیچ قضاوتی ببینید

گیر افتادن در یک عادت قدیمی که گاهی باعث می شود خشمگین شوید خیلی ساده است. بنابراین روی افکار خود نظارت داشته باشید و سعی کنید چرخه هایی را که باعث خشمتان می شوند را نادیده بگیرید و یا با آنها مقابله کنید. این کار تمرین لازم دارد بنابراین در ابتدا هدفتان این باشد که کمی متفاوت تر واکنش نشان دهید و ببینید این کار چه نتیجه ای برایتان در پی دارد.

۸- ورزش کنید

این کار بیشتر پیشگیرانه است، اما تحقیقات نشان داده ورزش کمک می کند بتوانیم روی خود کنترل داشته باشید و وقتی با مشکل احساسی بزرگی مانند خشم درگیر هستید کنترل روی خود می تواند فوق العاده کمک کننده باشد.

۹- سعی کنید ( تمام تلاشتان را بکنید ) که جدی اش نگیرید

گفتنش از انجامش خیلی ساده تر است اما تحقیقات نشان داده شوخ بودن کمک می کند با انتظارات غیر واقعی به صورت مثبت تری روبرو شویم. اما از طعنه زدن بپرهیزید: در این تمرین سعی دارید درباره اتفاق بدی که افتاده واقع بین باشید و حقیقت را بگویید  و به آن بخندید.

۱۰- خود تغییر باشید

بعضی چیزها هست که نمی توانید از آنها پرهیز کنید یا تغییرشان دهید اما برخی چیزها را نیز می توان تغییر داد! بنابراین تغییراتی ایجاد کنید که شما را از افراد یا موقعیت هایی که باعث خشمتان می شوند دور کند و اگر می خواهید ببینید که دنیا تغییر کرده پس خودتان هم شرکت کنید و بخشی از آن باشید! خودتان یک تغییر باشید.

مطالب مرتبط