برزگر اخبار روز جمعه 12 آبان 1396 - 19:49 کد خبر: 5051

وضعیت خطرناک هوای سنندج

وضعیت خطرناک هوای سنندج

آسمان سنندج بار دیگر و برای ششمین روز متوالی مغلوب گرد و خاک های کشورهای همسایه شد و اکنون وضعیت خطرناک به خود گرفته است.

به گزارش ایرنا، ذرات معلق هوای سنندج در ساعت منتهی به هشت صبح امروز پنجشنبه بر اساس شاخص PM2.5 به 150 میکروگرم بر مترمکعب رسیده بود و هم اکنون در آخرین پایش مربوط به ساعت 15 این ذرات به 415 میکروگرم بر مترمکعب رسیده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان با اشاره به اینکه از صبح تا ظهر میزان وجود ذرات معلق در هوا حدود سه برابر افزایش یافته است اظهار کرد: این وضعیت برای تمامی افراد جامعه خطرناک است.

عبدالوحید ریاضی فر با بیان اینکه در ساعت های مختلف امروز شاخص آلودگی تغییرات اساسی به خود گرفته که گاهی به علت وجود باد نسبی در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس، در برخی مواقع نیز بسیار ناسالم و هم اکنون نیز در حالت خطرناک قرار می گیرد.

مدیرکل هواشناسی کردستان نیز گفت: طی سه روز آینده وجود غبار رقیق در اکثر نقاط استان وجود دارد اما با توجه به پیش بینی بارندگی انتظار می رود از شدت آن کاسته شود.

طالب حیدری، منشا گرد و غبارها را خارج از کشور اعلام کرد و افزود: از امروز پنجشنبه 11 آبان تا روز سه شنبه 16 آبان بارندگی های نسبتا مناسبی در محدوده استان های کردستان و کرمانشاه پیش بینی می شود.

پزشک فوق تخصص آسم و آلرژی پیشتر در گفت و گویی با ایرنا، کودکان، سالمندان بیماران تنفسی، بیماران قلبی و عروقی و زنان باردار را بیشترین افراد در معرض خطر آلودگی هوا و گرد و غبار اعلام کرده است.

دکتر رسول نصیری با اشاره به اینکه در چند سال گذشته پدیده آلودگی هوا به عنوان یک معضل بهداشتی اجتماعی در استان کردستان مطرح شده است، افزود: این آلودگی می تواند تهدید جدی برای سلامت افراد جامعه باشد لذا رعایت نکات ایمنی در مواجهه با این پدیده ضروری است.

وی با بیان اینکه آلودگی هوا تاثیرات زیانباری بر سلامتی گروه های سنی مختلف دارد، اظهار کرد: هوای آلوده ارگان های مختلف بدن از جمله چشم، دستگاه تنفسی، قلب، گوارش و پوست را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی اضافه کرد: زمانی که گرد و غبار از حد بحران خارج می شود و آلودگی هوا در موقعیت هشدار قرار می گیرد گروه های در معرض خطر باید از تردد غیر ضروری در سطح شهر خودداری کنند و اگر ناچار به تردد در اماکن عمومی هستند حتما از ماسک های فیلتردار استفاده کنند.

به گزارش ایرنا، شاخص AQI استاندارد هوا در شاخص PM2.5 عدد صفر تا 50 هوای پاک، 51 تا 100 هوای سالم ، 101 تا 150 ناسالم برای گروه های حساس، 151 تا 200 ناسالم و 201 تا 300 نیز بسیار ناسالم و 301 تا 500 نیز خطرناک است.

آلودگی هوای سنندج در پنج روز گذشته ناشی از افزایش ذرات معلق (PM 2.5) در هوا بوده است، ذرات 2.5 میکرون برای سلامت مردم ضرر بیشتری از ذرات 10 میکرون دارد چون تا عمق ریه ها نفوذ می کند و ماندگاری بیشتری نیز در هوا دارد.

مطالب مرتبط